Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnic

Wielkopolskie Dodaj do ulubionych
Rabat: sprawdź % rabatu
Kontakt tel. 61 845 21 00
bow@teatrnowy.pl
www.teatrnowy.pl
Dodane 2015-01-15 13:21:40
Autor

Opis

Choć widownia teatru przy ul. Dąbrowskiego 5 – wtedy nazywanego jeszcze Teatrem im. Modrzejewskiej – po raz pierwszy zapełniła się 14 września 1923 roku, to jego artystyczny profil zarysował się wyraziście dopiero 50 lat później, wraz z objęciem stanowiska dyrektora przez Izabellę Cywińską, późniejszą Minister Kultury w pierwszym solidarnościowym rządzie wolnej Polski. To w okresie jej 16-letniej dyrekcji (1973-1989) Teatr Nowy stał się nie tylko miejscem rozrywki, ale i trybuną dla tych, którym starano się odebrać prawo do głosu. Od 2011 roku poznańską sceną zarządza Piotr Kruszczyński, dbając o kontynuację istotnego dialogu zapoczątkowanego przez jego wielką poprzedniczkę.
W nowych warunkach politycznych i społecznych scena przywraca tradycję teatru obywatelskiego i przyciąga twórców wrażliwych na aktualne problemy. Dzięki mariażowi doświadczenia i młodości zapraszanych reżyserów, Teatr Nowy w każdym sezonie może zaoferować swojej publiczności zróżnicowany repertuar oparty o współczesną dramaturgię i nowoczesne interpretacje klasyki. Choć większość spektakli Nowego powstaje z lokalnych inspiracji, to ich festiwalowe sukcesy świadczą o głębokim, uniwersalnym przesłaniu.
Ważniejsze realizacje: Dwunastu gniewnych ludzi - adaptacja klasycznego tematu filmowego ukazująca mechanizm bezwzględnej konkurencji; Dom lalki - postibsenowska wariacja na temat świata kultury pop; Gorączka czerwcowej nocy - paradokumentalna opowieść rozprawiająca się z mitem antykomunistycznego zrywu z 1956 roku w kontekście dzisiejszych problemów społecznych; cykl Jeżyce Story - zainspirowany autentycznymi biografiami współczesnych, "niepokornych" mieszkańców miasta; Obwód głowy - przypominający o dramacie tysięcy polskich dzieci przymusowo wcielanych do niemieckich rodzin, który stanowi przyczynek do dyskusji o odradzających się w Europie ruchach nacjonalistycznych; Dziady - polski arcydramat romantyczny przeniesiony w realia amerykańskiego abolicjonizmu i konfliktów na tle rasowym.

Cena biletów na wszystkie spektakle Teatru Nowego:
25 zł/osoba
(nie dotyczy spektakli gościnnych, premier przedstawień oraz spektakli specjalnych)

Informacje dodatkowe

Honorujemy Kartę Kartę Miejską

Miasto

Poznań
ul. Dabrowskiego 5, 60-838 Poznań

PIERWSZY W POLSCE PORTAL Z OFERTAMI DLA RODZIN WIELODZIETYCH